Koncert písničkářky Jany Rychterové, to je folk, šanson, zamyšlení i radost.
Písničky jsou o lásce, jídle i pití, tu se dotknou hlubokého smutku, jinde si vystřelí z lidské blbosti, najdou útěchu pro duši. Při tomhle koncertě bývá ticho jako v kostele, když zazní nějaká ta vážná struna. Trochu hořkosti a smutku v bluesovém rytmu, výkřik nesoucí se horami v náznaku lidové noty, či prostá tichá píseň vyvolá zamyšlení, vzpomínku, někdy i slzu. Jenže za chvíli se obecenstvo válí smíchy při tragikomických až divadelních kusech. Kdo chce, přidá se k chytlavému refrénu nebo si dupe do rytmu, pokud mu ovšem nečekaně není svěřen nějaký ten rymický nástroj. Jen tak, pro srandu ostatním.
Od roku 2021 můžete slýchat uskupení Jana Rychterová a spol. jako trio (kytara, housle, klavír), ale i jako celou kapelu (kytara, housle, klavír, kontrabas a bicí).
V Praze je domovskou scénou pořadu útulná Salmovská literární kavárna a komorní prostor Caféidoskop, kam si posluchači chodí odpočinout a nabít se pozitivní energií písniček.
Koncert Jany Rychterové se nejlépe vychutná v klubech či divadlech, ale je vhodný i pro festivalová pódia, nádvoří apod., či po drobné úpravě repertoáru pro kostely (vánoční koncerty). Obvykle trvá 80 minut bez přestávky nebo 110 minut s přestávkou, délku lze přizpůsobit.
Janiny písničky jsou už léta slyšet v pořadu Šanson - věc veřejná, který existuje už více než čtyřicet let. Proč? Protože její písně se dají kromě folku či popmusic zařadit právě i do šansonu. Texty totiž mají duši. Jsou tzv. "vo něčom", jak kdysi řekl o šansonu písničkář Jarda Jakoubek.
Mimochodem, občas se někdo ptá, co že to vlastně je, ten šanson. Zkuste si přečíst, co o šansonu napsal prof. Milan Jíra ze Šanson - věc veřejná v Hudebních rozhledech. ZDE